Prawie rok temu informowałem Was o tym, że zakupiłem mieszkanie w Warszawie w dzielnicy Wola. Inwestycja Wola Libre, w której znajduje się Nasz apartament o powierzchni 40m² została praktycznie zakończona i wkrótce poznamy termin odbioru lokalu. Przez ten okres nabyłem sporej wiedzy na tematy związane z kupnem i remontem mieszkania. Dziś odpowiem Wam na pytanie czy warto zatrudnić architekta wnętrz czy zdać się na swoją kreatywność i inspiracje z Internetu.

Co zapewni Ci pomoc profesjonalisty?

 • Projektant zawsze słucha sugestii i życzeń Klienta. Jego zadaniem jest przeniesienie ich na realny grunt, do realnego pomieszczenia. Musi wziąć przy tym pod uwagę rozmaite aspekty: techniczne, finansowe, czy logistyczne. Projektant pomoże w rozwiązaniu problemu ze zbyt małą, czy nieustawną przestrzenią, pomoże ją dobrze zagospodarować
 • Projektant najprawdopodobniej zaproponuje Ci rozwiązania, o których nigdy sam byś nie pomyślał, a także takie, które będą równie dobrze prezentowały się za 5 czy 10 lat. Nie chodzi o odwzorowanie obecnej mody i trendów, ale o ponadczasowy, dobry design. Dodatkowym plusem jest fakt, że mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz często mają większą wartość rynkową.
 • Projektant pracuje w obrębie ustalonego budżetu i tę kwestię trzeba zawsze postawić jasno. Projektant wskaże na czym można zaoszczędzić, a w jakie elementy warto jest zainwestować.
 • Projektant stoi na straży poprawności wykonania projektu (jeśli umowa obejmuje projekt wykonawczy wraz z nadzorem). Obecność projektanta pozwoli uniknąć kosztownych pomyłek mogących być skutkiem błędnych decyzji podjętych w zakresie „obcych” dla ciebie tematów. Mogą one wynikać np. z niewłaściwie wykonanych pomiarów, wyboru niesprawdzonych podwykonawców, czy oszczędzaniu na nieodpowiednich elementach.
 • Projektant wybierze dla Ciebie konkretne rozwiązania, produkty i materiały, zajmie się ich poszukiwaniem i zakupami, również pomoże w uzyskaniu korzystnych zniżek. Pomoże więc oszczędzić i czas, i pieniądze.

Kiedy nie zatrudniać architekta wnętrz?

 • Masz rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, dającą Ci pewność, że wypatrzone gdzieś rozwiązania sprawdzą się w Twojej własnej przestrzeni.
 • Mieszkanie jest funkcjonalnie rozplanowane i nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian w układzie przestrzennym
 • Mieszkanie nie sprawia kłopotów w trakcie umeblowania i masz odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, by wszystko w nim pomieścić.
 • Masz praktyczną wiedzę wyniesioną z wcześniej przeprowadzanych remontów i sprawdzone kontakty z podwykonawcami.
 • Masz bardzo ciasny budżet, który nie pozwoli Ci na wiele więcej, niż zakup podstawowych, gotowych elementów wyposażenia.
 • Masz czas, by wszystkim samodzielnie się zajmować, szukać w sklepach, porównywać oferty i odpowiednio dopasowywać.

Efekt Naszej współpracy z R-Design

My zdecydowaliśmy się jednak zatrudnić architekta wnętrz, a konkretnie firmę R-Design. Chcieliśmy maksymalnie wykorzystać niewielką powierzchnię zachowując dwupokojowy układ mieszkania. Mieliśmy swoje pomysły i mniej więcej wiedzieliśmy jak powinien wyglądać Nasz przyszły dom, ale ciężko było Nam to złożyć w spójną całość. Po kilku rozmowach z Marcinem i Mateuszem z R-Design dostaliśmy pierwszy rzut funkcjonalny mieszkania. To był strzał w dziesiątke! Na prawdę ten projekt tak Nam się spodobał, że już go od razu zaakceptowaliśmy. Na rzucie koncepcyjnym widać, że powiększyliśmy kuchnię kosztem łazienki, ale zachowując całą jej funkcjonalność. Z projektu usunięta została wanna ( wolimy prysznic ), a wnękę po niej zabudowaliśmy szafką, w której znajdą się Nasze rzeczy oraz pralko-suszarka. Do kuchni mamy zamiar wstawić wyspę z dwoma hokerami od strony salonu zamiast stołu jadalnianego. W planach jest też sprytne zabudowanie skosu w sypialni poprzez umieszczenie w nim części szafy, ale o tym zadecydujemy już w trakcie remontu.

Projekt R-Design

Po akceptacji konceptu funkcjonalno-przestrzennego Marcin i Mateusz przystąpili do najważniejszego zadania, wizualizacji projektu. Tutaj było już więcej pracy. Dobieraliśmy odpowiednie dla Nas kolory ścian, podłogi, fronty mebli, oświetlenie, modele drzwi wewnętrznych itd. Nie raz zmienialiśmy już zaakceptowane wizualizacje na rzecz nowych, świeżych pomysłów. Po kilku tygodniach wspólnej pracy byliśmy pewni, że projekt spełnia Nasze oczekiwania. Przyznam, że dopracowanie tych wizualizacji kosztowało Nas dużo czasu i energii, ale efekt jest fascynujący co możecie zobaczyć na grafikach poniżej. Teraz pozostało Nam wcielić cały projekt w życie, a to chyba najprzyjemniejszy etap 😀

Chcecie zobaczyć inne, wcześniejsze wizualizacje mieszkania?

Wizualizacje R-Design