Dzięki BMW Polska miałem możliwość przetestować model i8 Roadster, czyli hybrydę o mocy 374KM. Luksusowe samochody sportowe w tej klasie mają nawet ponad 600KM mocy więc czy BMW i8 Roadster zrobił na mnie wrażenie?

BMW i8 Roadster

Jest czymś więcej niż samochodem. Już kiedy odbierałem auto z salonu wiedziałem, że najbliższy tydzień będzie wyjątkowy. Z zewnątrz i8 Roadster wygląda futurystycznie, rzuca się w oczy, a pomarańczowy kolor dodaje mu energii. Mocno zwraca uwagę i na pewno nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Jego kształt powoduje, że samochód wygląda jak statek kosmiczny. Podnoszone do góry drzwi są jak skrzydła, a ich otwieranie jest spektakularne. Środek wykończony włóknem węglowym, ceramiczna gałka zmiany biegów i pokrętło systemu multimedialnego. Do testów dostałem model z wszystkimi możliwymi dodatkami, którego cena wynosi 744 325 zł!

W BMW i8 Roadster można się poczuć wyjątkowo. Już na pierwszych światłach zauważyłem, że kierowca za mną wyciągnął telefon i zaczął robić zdjęcia uśmiechając się do pasażera. Na parkingu podszedł ojciec z kilkuletnim synem i poprosił o szybkie zdjęcie z samochodem. Przez cały tydzień dostawałem liczne miłe gesty i uśmiechy od wszystkich dookoła. Na mnie wrażenie robił nie tylko wygląd samochodu, ale też to w jaki sposób się prowadził.

100 km/h w 4,6 s

Prędkość maksymalna i8 Roadster została ograniczona do 250 km/h. Ja na trasie A1 do Gdańska miałem maksymalnie 240 km/h na liczniku i samochód nie dostawał żadnej zadyszki. Jego aerodynamiczna konstrukcja zapewnia dobry docisk i małe opory powietrza. Samochód z włókna węglowego i centralnie umieszczonym silnikiem pewnie wchodzi w łuki nawet przy większych prędkościach.

BMW i8 Roadster jest hybrydą typu plug-in. Podczas codziennej jazdy uzupełniałem energię ze zwykłego gniazdka. Producent podaje, że na jednym ładowanium w trybie czysto elektrycznym, pokonamy około 30 km. Na dłuższą trasę pozostaje benzyna, ale mimo tego auto jest bardzo ekonomiczne. Przy dynamicznej jeździe średnia spalania podczas moich testów wyniosła tylko 7,5 l/100 km, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Tylko bagaż podręczny

Jeżeli mowa o wyprawie w dalszą trasę, to nie można nie wspomnieć o bagażniku. Ma on zaledwie 88 l pojemności i jego znaczą część zajmują kable do ładowania. W praktyce mieści się tam jedynie plecak lub reklamówka z zakupami. Na szczęście półka umieszczona za fotelami daje dodatkowe 92 l i pomieści 2 walizki kabinowe, a więc Karolina miała gdzie pomieścić kilka par swoich szpilek 😛

Podsumowując BMW i8 Roadster jest dopracowanym, wygodnym i rewelacyjnie jeżdżącym samochodem. Zwraca uwagę na ulicy wywołując uśmiech nie tylko na twarzy kierowcy, ale i wszystkich dookoła. Moc hybrydy w połączeniu z futurystycznym, sportowym design’em. Brawo BMW!

fot: Mirosław Jarosz