Na początku zadajmy sobie pytanie czym jest smog? Smog (ang. smoke „dym”, fog „mgła”) to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Są to głównie pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią realne zagrożenie dla zdrowia człowieka wywołując różne choroby takie jak np. astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa, paraliż układu krwionośnego i wiele więcej. Jednym ze sposobów ochrony przed smogiem jest maska antysmogowa. Dziś powiem Wam gdzie taką kupić i jaką wybrać 🙂

Maska antysmogowa

Maska antysmogowa, którą mam na sobie jest z kolekcji Medicine. Maski dostępne w sklepach Medicine oraz na stronie wearmedicine.com powstały we współpracy z DRAGON MASK i wyposażone są w wymienny filtr N99 z węglem aktywnym, który zatrzymuje do 99,9% szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 oraz zanieczyszczeń takich jak kurz, dym tytoniowy, spaliny. Skuteczność filtra została potwierdzona certyfikatem CIOP. Maska w zestawie zawiera 2 takie filtry oraz wyposażona jest w zawór boczny umożliwiający swobodne oddychanie oraz odprowadzenie wilgoci wraz z wydychanym powietrzem. Maska nie zsuwa się z twarzy w trakcie noszenia dzięki spinanym plastikową złączką tasiemkom przechodzącym pod i nad uszami. Złączka w postaci dwóch haczyków umożliwia również dopasowanie maski do obwodu głowy. Ponadto każda z masek jest zdobiona autorskimi grafikami Medicine i może posłużyć jako fajny dodatek do stylizacji.

Cena: 99 zł ( maska + 2 filtry )

Maska ze sklepu budowlanego

Można też wybrać maskę przeciwpyłową. Filtry w maskach ochronnych można podzielić na trzy klasy: p1, p2 i p3, wyróżniane na podstawie skuteczności w zatrzymywaniu cząsteczek stałych o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrometrów. Najskuteczniejsze filtry o oznaczeniu p3 zatrzymują około 99,95% cząsteczek, a więc podobnie jak maski antysmogowe. Maski przeciwpyłowe jednorazowe oraz droższe, wielokrotnego użytku ( z wymiennym filtrem ) dostaniemy w każdym sklepie budowlanym.

Cena: w zależności od filtrów 6 zł180 zł

Maska z apteki

Maska higieniczna kosztuje grosze i kupimy ją w każdej aptece. Tej opcji jednak nie polecam, ponieważ maski higieniczne nie są skuteczną ochroną, a mają głównie aspekt psychologiczny.

Cena: 0,2 zł

Na codzień nie chodzę w masce antysmogowej, ale kiedy ogłaszany jest alarm ( co często zdarza się późną jesienią i zimą ) i poziom zanieczyszczenia powietrza przekraczany jest nawet kilkusetkrotnie, wtedy warto zadbać o swoje zdrowie.

fot: Arthur Aleksanian

Koszula Medicine
Swetr Medicine
Spodnie Medicine
Zegarek Bulova
Buty MIVO/Tommy Hilfiger
Maska antysmogowa Medicine