Będąc w Miami, przez kilka dni mieszkałem obok najbardziej artystycznej dzielnicy tej metropolii – Wynwood. Ponad 24 km² ścian ozdobione graffiti przez artystów z całego świata zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Projekty są bardzo zróżnicowane, ale zwykle dobrze dopracowane i często niosą przesłanie artysty, nierzadko odwołujące się do kwestii społecznych i militarnych. Na ścianach przeważają murale i tzw. charaktery czyli tworzone przez artystę postaci.

Teren obecnej „Ulicznej wystawy” w Wynwood Miami ok. 50 lat temu sprawował funkcję kolejowej bazy magazynowej, ale z powodu strajkujących pracowników właściciela usunięto. Po tych działaniach, dzięki pracy artystów, dzielnica zaczęła zmieniać się w unikalne i niepowtarzalne przedsięwzięcie kulturowe – powstała prawdziwa outdoorowa galeria sztuki współczesnej.

Wynwood Walls

W roku 2009 otwarto Wynwood Walls, miejsce z muralami najlepszych muralistów na świecie. To otwarcie zbiegło się w czasie z bardzo prestiżowym wydarzeniem w świecie sztuki – Art Basel Miami i pozwoliło wypromować dzielnicę jako otwartą na sztukę uliczną.

W okolicy Wynwood Walls znajduje się pond 70 galerii, 5 muzeów, 7 kompleksów sztuki, 12 pracowni artystycznych i 5 targów sztuki.

fot: Joseph Pierce

Katana ZARA
Spodnie One Teaspoon
Zegarek Gino Rossi
Buty MIVO/Tommy Hilfiger
Okulary Emporio Armani